Inwestycja w apartamenty na wynajem w popularnych miejscowościach turystycznych

W czasach niestabilnych giełd i rynków finansowych inwestorzy szukają jak najpewniejszych form lokaty kapitału. Jedną z najbezpieczniejszych i najrentowniejszych możliwości jest nadal inwestycja w nieruchomości. Coraz większą popularność zdobywają jednak apartamenty i mieszkania położone nie tylko w dużych ośrodkach miejskich, ale i w popularnych kurortach.

Apartamenty na wynajem w popularnych miejscowościach turystycznych — czy to się opłaca?

Posiadanie mieszkania na wynajem to bardzo popularna forma inwestycji i otrzymania dochodu pasywnego. Dużą popularnością cieszą się nieruchomości usytuowane w dużych miastach, przeznaczone na wynajem długoterminowy, dla studentów, pracowników czy klientów biznesowych. Ze względu jednak na większą dochodowość wynajmu krótkoterminowego, coraz częściej inwestorzy wykazują zainteresowanie apartamentami w popularnych miejscowościach turystycznych.

Co przemawia za takim wyborem? Przede wszystkim stopa zwrotu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że podczas gdy wynajem długoterminowy mieszkania znajdującego się w dużym mieście zazwyczaj gwarantuje stabilny przychód i nie wymaga wiele pracy, to wynajmując mieszkanie turystom w popularnym kurorcie, możemy zarobić znacznie więcej. Najważniejszą przyczyną tej sytuacji jest prosta zależność – wyjeżdżając na wakacje liczymy się z kosztami, stawiając przede wszystkim na komfort i jesteśmy w stanie zapłacić więcej, byleby wypocząć w zadowalających warunkach. Dla wynajmujących lokal w celu zamieszkania w nim na stałe o wiele ważniejsza jest redukcja kosztów. Dlatego cena najmu i, tym samym, zysk dla wynajmującego w przypadku krótkich pobytów zawsze będą wyższe. Przeszkodą nie jest tu nawet krótki sezon – wybierając odpowiednią inwestycję, jesteśmy przez kilka miesięcy wynajmu zarobić więcej, niż przez cały rok na nieruchomości w mieście.

Co jest ważne przy wyborze inwestycji pod wynajem wakacyjny?

Aby dokonać udanej inwestycji w nieruchomość w kurorcie, musimy zastanowić się nad kilkoma czynnikami i podjąć wiele kluczowych decyzji. Przede wszystkim istotny będzie wybór lokalizacji. Najpopularniejsze regiony to oczywiście Wybrzeże i góry, sporą popularnością cieszą się także Mazury. Kryterium będzie tu na pewno długość sezonu. Okres urlopowy nad Bałtykiem trwa jedynie około trzech miesięcy, jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że tereny te przeżywają ostatnimi czasy istne oblężenie. Inwestując w atrakcyjny, dobrze położony lokal nad morzem jesteśmy nawet w trakcie tak krótkiego sezonu wypracować solidny zysk, niejednokrotnie wyższy, niż ten z mieszkania położonego w górach, gdzie turystyka kwitnie przecież przez cały rok.

Interesującą alternatywą może wydawać się zakup lokalu na przykład w Trójmieście, co pozwoli nam na wynajem mieszany. Możemy w ten sposób wykorzystać szczyt ruchu turystycznego na wynajem krótkoterminowy, a przez resztę roku wynajmować mieszkanie na przykład studentom. Należy wtedy jednak zadbać o taki wybór lokalu, który spełni się w obu charakterach, co może być niełatwym zadaniem.

Na co zatem zwrócić uwagę poszukując lokalu pod wynajem typowo wakacyjny? Przede wszystkim na lokalizację i standard. Turyści coraz częściej oczekują pobytu wakacyjnego w nienagannych czy wręcz luksusowych warunkach. Kluczowa będzie lokalizacja, w przypadku wybrzeża – nad samym morzem, a w przypadku każdego innego miejsca jak najbliżej lokalnych atrakcji. Ważna jest także bliskość wszelkiego rodzaju udogodnień i obecność infrastruktury. Coraz popularniejsze są apartamenty w budynkach posiadających własny basen, centrum fitness czy nawet spa. Warto zadbać też o przynajmniej jedno miejsce parkingowe. Standard wykończenia samego mieszkania również powinien stać na jak najwyższym poziomie – im bardziej luksusowy wystrój, więcej designerskich mebli i udogodnień, tym większa szansa na przyciągnięcie zamożnych klientów, także tych zagranicznych, dla których koszty często nie mają znaczenia.

Inwestycja w apartament w popularnym kurorcie – z czym to się je?

Wielu osobom wakacyjny, krótkoterminowy wynajem kojarzy się z całą masą pracy. W końcu goście potrafią przyjechać w środku nocy albo wcześnie rano, a należy ich przywitać i przekazać klucze, apartament należy przecież także sprzątać, dbać o świeżą pościel, ręczniki i inne podstawowe elementy wyposażenia, a także służyć pomocą w przypadku problemów.

Większość inwestorów nie ma na to czasu ani ochoty. Dlatego coraz popularniejsze są lokale na wynajem w budynkach typu condo- czy aparthotel, gdzie całością nieruchomości (budynku, czy też zespołu budynków) zarządza deweloper lub zewnętrzna firma. Nabywca kupuje prawo do własności takiego apartamentu i czerpie zyski z jego wynajmu, nie musząc martwić się o żadne drobnostki wymienione powyżej. Zarządcy budynku zajmują się wszystkim, od promocji i poszukiwania najemców po utrzymanie lokalu. Wciąż jednak powstaje stosunkowo niewiele tego typu nieruchomości, dlatego można również wynająć specjalistyczną firmę do opieki nad tradycyjnym mieszkaniem czy apartamentem. Taka usługa to koszt średnio 20-30% ceny najmu, jednak z reguły jest to opłacalne i bardzo wielu poważnych inwestorów decyduje się na to rozwiązanie.

 

 

 

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.